Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ako riešiť vysoké nedoplatky pri ročnom vyúčtovaní 2024, je možná reklamácia?

Prišli aj vám vysoké nedoplatky za rok 2023? Je možné ich reklamovať a je nejaká šanca na úspech? Ako to riešiť a čo je možné urobiť? Mám kontaktovať správcu bytového domu a požadovať kontrolu ročného vyúčtovania?

V roku 2023 začal platiť nový zákon o rozpočítavaní spotreby tepla v bytových domoch. To znamená, že prvýkrát sa daná legislatíva prejavila pri ročnom vyúčtovaní v máji 2024 a veľa majiteľov bytov nedoplatky prekvapili. Tento zákon nebol dostatočne medializovaný a taktiež ste pravdepodobne nedostali ani žiadne upozornenie zo strany správcu vášho bytového domu. A to nie len po schválení a platnosti tohto zákona, ale daná informácia vám neprišla ani teraz s ročným vyúčtovaním.

Podcenená informovanosť o ročnom vyúčtovaní

Ročné vyúčtovanie za byt 2023 prišlo väčšine vlastníkov koncom mája a väčšine majiteľom tak ako vždy - tabuľky, výpočty a preplatky/nedoplatky pri jednotlivých položkách. Len pár správcov bytov priložilo aj sprievodný list, kde bolo vysvetlené, že tento rok bola spotreba energie za teplo vypočíta inak, ako roky pred tým - dynamicky sa menil pomer základnej a spotrebovanej zložky za výrobu tepla. Tí čo si tento zákon nevšimli (tak ako 95% opýtaných, ktorých sme oslovili) sú veľmi prekvapení a hlavne nahnevaní na správcu svojej nehnuteľnosti a pravdepodobne už kontaktovali alebo plánujú kontaktovať o chybnom výpočte.

Správca bytu a podanie námietky

To, že väčšina správcov bytov len poslalo klasickú informáciu o ročnom vyúčtovaní svedčí fakt, že sa podľa našich informácii aktuálne v kanceláriách nezastavia, nakoľko majú enormné množstvo telefonátov a e-mailov s reklamáciami o ročnom vyúčtovaní. Pritom, vo väčšine prípadov stačilo priložiť sprievodnú informáciu o novom zákone alebo informovať o tejto podstatnej skutočnosti na nástenkách bytových domov. Potom by sa nestalo, že neinformovaní majitelia bytov by v takom množstve podávali odvolania k vyúčtovaniam za rok 2023, nakoľko práve nedoplatky za teplo sú najvýraznejšou položkou a vo veľa prípadoch tvoria dokonca aj 50% nákladov v ročnom vyúčtovaní.

Čo môžem robiť pri vysokom nedoplatku?

Skôr ako nahnevaný zavoláte k svojmu správcovi si určite podrobne pozrite vaše ročné vyúčtovanie za byt. Zamerajte sa na konkrétne položky, kde ste mali najvýraznejší nedoplatok. V prípade, že danou položkou je práve teplo, porovnajte si, ako bola platba za teplo rozdelená za rok 2023 a ako za rok pred tým. Dôležitý je pomer základnej zložky (ZZ) a spotrebovanej zložky (SZ). Ak sa výrazne zmenil, čo je najpravdepodobnejšie z dôvodu nového zákona a vaša spotreba bola približne rovnaká alebo dokonca aj nižšia ako pred rokom, tak reklamácia aj rozčúlenie nebude mať žiaden význam a vy s tým nič neurobíte. Môže za to nový zákon o rozpočítavaní spotrebe tepla, o ktorom sme písali v našom článku tu: Ročné vyúčtovanie bytu za rok 2023 prekvapí - nový výpočet ceny/spotreby tepla 2024. V prípade, že váš nedoplatok je pri iných položkách a vy ste presvedčený, že váš správca urobil chybu, určite podajte námietku voči ročnému vyúčtovaniu, máte na to právo zo zákona. Pozor, musí byť podaná v lehote, ktorú máte uvedenú v ročnom vyúčtovaní.

Ako znížiť náklady na teplo, aké sú možnosti?

A čo teda robiť, aby náklady na teplo boli nižšie a vy platili o rok menej? Je veľká pravdepodobnosť a už aj bolo avizované, že zákon sa bude s veľkou pravdepodobnosťou meniť - z dôvodu ohrozenia sociálne slabších ľudí, ktorým aj napriek enormnému šetreniu prišli vysoké nedoplatky a opäť nespravodlivému rozpočítavaniu, na ktoré sa prišlo. Ale ak sa nechcete spoliehať len na zákon, máte možnosti, ktoré môžete prebrať na vašej domovej schôdzi. V prvom rade zatepliť bytovku (ak ešte nebola zateplená), vymeniť všetky okná za plastové, prípadne skontrolovať netesnosti na osadených oknách. Taktiež sa pozrieť na zateplenie strechy a pivníc, kde sú nezanedbateľné úniky tepla a mnoho vlastníkov bytových domov na to zabúda. V prípade, že máte spoločnú a vlastnú kotoľňu, tak využiť dotáciu na tepelné čerpadlo, na strechu osadiť fotovoltaiku alebo slnečné kolektory na ohrev teplej vody, či výrobe elektriny. Možností je veľa a práve v dobe, keď je cena za energie vysoká, je dobré využiť čo najviac najmodernejších technológii.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 838 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 838)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4838 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4838 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia