Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Čo je úverový register?

Čo je úverový register, aké údaje zhromažďuje? Ako nám môže skomplikovať žiadosť o hypotéku? Využili ste v minulosti odklad splátok kvôli COVID-19? Ako získať informácie z registra a dajú sa zmeniť?

Úverový register je všeobecný názov pre Spoločný register bankových informácií (SRBI), v ktorom sú zaznamenané všetky bankové úvery. V Nebankovom registri klientskych informácií (NRKI) sú evidované rôzne pôžičky nebankových spoločností a leasingy. Každý dlžník, spoludlžník alebo ručiteľ, na ktorého rodné číslo je vedená zmluva o úvere, hypotéke, pôžičke, leasingu, povolenom prečerpaní či kreditnej karte, sa určite nachádza v týchto registroch. Všetky údaje sa v SRBI aj NRKI uchovávajú počas celej doby platnosti úverovej zmluvy a ešte 5 rokov po splatení úveru. Údaje sú z registra automaticky vymazané po piatich rokoch a nie je možné ich vymazať skôr.

Aké údaje sa evidujú v registri?

  • názov finančnej inštitúcie
  • typ, výška úveru a zostatok
  • splátka
  • omeškané splátky, počet omeškaní
  • výška limitov kreditných kariet a povolených prečerpaní aj čerpaní

Ako je to s odkladom splátok?

Banky štandardne poskytovali klientom možnosť odkladu splátky hypotéky. Počas pandémie COVID-19 by nemali podľa zákona LEX KORONA takýto odklad brať banky do úvahy pri posudzovaní klienta, resp. by nemal negatívne ovplyvniť rozhodnutie banky pri žiadosti o úver. V registri je uvedená poznámka COVID-19, podľa ktorej budú banky vedieť, že ste mali odložené splátky podľa štátom povolených pravidiel.)

Ako sa k výpisu z úverového registra dostanete? Aká je výška poplatku?

O výpis zo SRBI a NRKI viete požiadať písomne prostredníctvom Žiadosti o poskytnutie odpisu osobných údajov, ktorá je na webovej stránke a následne vyplnenú žiadosť pošlete na adresu registra (je uvedená v spodnej časti tlačiva). Žiadosť je možné podať aj osobne v sídle prevádzkovateľov registrov v Bratislave. Na podanie a prevzatie výpisu z registra môžete dokonca splnomocniť aj inú osobu, napríklad svojho finančného sprostredkovateľa (treba tlačivo na splnomocnenie).
POZOR: Výpis z úverového registra nie je povinnou prílohou k žiadosti o úver. Ak máte úverovú minulosť čistú, netreba o výpis z registra požiadať.

Výpis je vyhotovený do 30 dní od podania žiadosti a príde poštou ako dobierka. Poplatok za každý výpis (SRBI aj NRKI) je 4 € + poštovné. Pokiaľ žiadate o výpisy z oboch registrov, zaplatíte poplatok za oba. V prípade, že vás tlačí čas a potrebujete rýchle informácie, je možné požiadať o expresné vydanie výpisu. Písomnú žiadosť vybavíte do 5 pracovných dní za poplatok 14 € + poštovné. Osobne máte výpis vyhotovený na počkanie, za rovnaký poplatok.

Načo nám sú údaje z úverového registra?

Keď sa rozhodnete podať žiadosť o úver, banka získa vďaka úverovým registrom informácie o žiadateľovi, teda o vás. Ak ste v minulosti splácali svoje záväzky načas, nemáte sa čoho obávať. Ak ste sa však v splácaní omeškali, mali na vašom účte, či kreditnej karte nepovolené prečerpanie alebo vám bol v minulosti zamietnutý úver, môže nastať problém. No negatívny záznam v úverovom registri nemusí hneď znamenať, že hypotéku nedostanete. Každá banka posudzuje údaje z registra rôzne. Tieto informácie sú dôležité pri skúmaní vašej bonity a v prípade malého prehrešku sa často stane, že hypotekárny úver dostanete, ale s oveľa vyšším úrokom.

Pred podaním žiadosti o úver sa radšej poraďte so skúseným finančným sprostredkovateľom, aby nenastali komplikácie.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia