Dlhy a exekúcie

Všeobecné informácie OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Čo urobiť ak sme prišli o prácu alebo naša finančná situácia sa natoľko zmenila, že nestíhame splácať hypotekárny úver banke a jeho nesplácaním nám pomaly hrozí exekúcia alebo v konečnom dôsledku dražba, ktorá je posledným riešením vymoženia finančnej pohľadávky. Podľa realitných maklérov si mnohí dlžníci komplikujú vzniknutú situáciu sami dlhodobým otáľaním s riešením situácie niečo s dlhom urobiť. A začnú konať keď už nie sú schopní splácať hypotekárny dlh banke či už za byt alebo dom, tá hrozí exekúciou.

Zadlžená nehnuteľnosť

Existuje niekoľko variantov riešenia v závislosti od miery zadlženia nehnuteľnosti:

  • Predáte svoje doterajšie bývanie cez realitnú kanceláriu a zaobstaráte si menšie lacnejšie. Po vyplatení dlhov – hypotekárneho úveru, vám ešte zostanú nejaké peniaze.
  • Ponúknete svoj byt, alebo rodinný dom k predaju realitnej kancelárií za cenu, ktorá zodpovedá rýchlemu predaju.
  • Obrátite sa na firmu, ktorá okamžite vykúpi vašu nehnuteľnosť, síce za cenu nižšiu ako je trhová cena , ale určite dostanete viac ako od exekútora.

Dlhy a exekúcie

V prípade ak sa rozhodnete predať zadlženú nehnuteľnosť, treba si uvedomiť, že jej predajná cena nemôže byť nižšia, ako je výška vášho dlhu. Pri bytoch je cena stanovená tržnou cenou a predávajúcim vlastníkom nehnuteľnosti nehrozí, že by museli ísť pod cenu. Iná situácia je ale pri predaji rodinných domov a to hlavne novostavieb. Tu sa nedá presne vyčísliť trhová cena nehnuteľnosti, tak ako pri bytoch . Často záleží od lokality v ktorej sa dom nachádza. Predávajúci sa často snažia cenu navýšiť nad cenu, ktorú do výstavby, alebo prestavby rodinného domu už vložili a niektorí čakajú aj dvojnásobok skutočnej hodnoty domu. Niektorí si však neuvedomujú ten fakt, že domy a hlavne rozostavané novostavby sa predávajú veľmi málo. Práve naopak, cenu by ste vždy mali zľaviť na predajnú cenu, aby bola nehnuteľnosť pre záujemcov zaujímavá a vy ste na druhej strane mohli splatiť hypotekárny dlh, ktorým je dom zaťažený ťarchou.

V prípade ak nebudete riešiť vašu neschopnosť splácať dlh – hypotekárny úver na dom, pozemok, byt alebo inú nehnuteľnosť, zapíše správa katastra exekúcie v časti C listu vlastníctva, ako ťarchu. V prípade ak sa nehnuteľnosť rozhodnete predávať, budete musieť vyplatiť všetky ťarchy, ktoré na nehnuteľnosti máte. V praxi to znamená za exekúcie vyplatiť všetky exekučné poplatky, tak aby vám najneskôr do 15 dní vystavil kvitanciu o splatení dlhu, ktorú pošle na príslušnú správu katastra k jej vymazaniu.

V prípade ak neprejavíte záujem o splácanie exekúcie, hypotekárneho úveru a nezačnete riešiť predaj vašej zadlženej nehnuteľnosti , tak vaša nehnuteľnosť bude zaradená do dražby a vaša šanca , že získate aspoň časť finančných prostriedkov z jej predaja takmer nulová.

Preto vám, odporúčame navštíviť čo najskôr serióznu realitnú kanceláriu, ktorá vám navrhne riešenie a pomôže vám s predajom vašej nehnuteľnosti. Oni za vás všetko zorganizujú predaj a nákup domu, alebo bytu a následne prenájom. Nikdy nečakajte s riešením vašej nelichotivej situácie, že sa nejak sama vyrieši, pretože čas pracuje proti dlžníkovi – proti vám nie pre vás . Samozrejme vaše dlhy sa nevyriešia nikdy samé, vaše úroky a penále budú neustále narastať. Následne vám pribudnú súdne poplatky a nikdy sa nesnažte staré dlhy splácať novými. Dlhy sa musia platiť nie reštrukturalizovať. Ak vám príde oznámenie na zahájenie dražby na vašu nehnuteľnosť už môže byť neskoro. Ak sa rozhodnete pre včasný predaj napríklad dobrovoľnou dražbou, pri správne zvolenej vyvolávacej cene, vám táto vynesie viac ako nedobrovoľná dražba v rámci exekúcie.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia