Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Kto určuje ceny nehnuteľností - ako určiť cenu?

Môžu za ceny realitné kancelárie, alebo dôvodom je niečo iné? Čo ovplyvňuje ceny nehnuteľností? Ako určiť cenu nehnuteľnosti?

"Realitné kancelárie môžu za to, že sú nehnuteľnosti také drahé!" Častá reakcia ľudí, ktorí si nehnuteľnosť plánujú kúpiť. Ale je toto obvinenie naozaj oprávnené? Môžu za vysoké ceny naozaj realitné kancelárie, alebo v skutočnosti iné faktory? Čo všetko ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti naozaj?

Lokalita nehnuteľnosti

Úplne základom je lokalita nehnuteľnosti, asi každý uzná, že iná cena bude v malom meste ako veľkom, iná s dostatkom pracovných pozícii, kvalitnou cestnou infraštruktúra do okolitých miest, kvalitou života a podobne. Ale pozor, môže sa stať, že presne tá istá nehnuteľnosť a dokonca v tom istom vchode stojí aj o 10.000€ menej. Prečo? Stačí, aby mala lepší výhľad (prízemie/10. poschodie), nerušivé okolie (jedna orientovaná na hlavnú cestu a druhá do parku).

Typ a stav nehnuteľnosti

Určovať cenu podľa podlahovej plochy je dnes len pre štatistov. V skutočnosti orientácia podľa tabuliek je úplne zbytočná a strata času. Cena nehnuteľnosti sa odvíja do veľkej výšky od typu nehnuteľnosti a aktuálneho stavu. Ale pozor, neznamená, že keď do prerábky investujete 20.000€, tak danú nehnuteľnosť o toľko drahšie predáte. Nový záujemca môže mať úplne iný vkus ako bol ten váš, nemusí vôbec stáť o byt tohto typu po prerobení a stačila by mu oveľa menší "luxus". Preto do rekonštrukcie investujte, ale rozumne a v čo najmenšej miere.

Žiadanosť o daný typ a konkurencia

Pri bytoch je veľký rozdiel podľa typu/dispozície. Ak je na trhu málo jednoizbových bytov a sú žiadané, tak sa cenovo môžu blížiť k dvojizbovým, ktorých môže byť v danej lokalite veľa. Je to rovnaké ako pri akomkoľvek výrobku, keď je veľký záujem o jeden, tak aj keď bude horší, môže sa cenovo priblížiť k tomu, po ktorom dopyt nie je až taký veľký.

Zaťaženie bytu / dĺžka predaja

Prečo je nehnuteľnosť ktorú kúpil známy taká lacná a ostatné také drahé? Možno preto, že predávajúci sa musel poponáhlať s predajom a kupujúci mal proste šťastie. Občas sa stane, že predávajúci musí nehnuteľnosť rýchlo predať, či už s osobných dôvodov (peniaze na kúpu inej nehnuteľnosti, vyplatenie dlhov, exekúcii..) alebo sa nehnuteľnosť predávala dlho a rozhodol sa rapídne znížiť cenu. Preto nehnuteľnosť treba dlhšie hľadať a s kúpou sa hlavne neponáhlať.

Kúpna sila obyvateľstva

Prečo v poslednej dobe rástli ceny nehnuteľnosti neuveriteľne rýchlo? Pre veľký dopyt. A veľký dopyt je možný iba v dvoch prípadoch. Ak ľudia majú veľa penazí, alebo ak sú peniaze ľahko dostupné, čo je dôvod dnešnej doby. Kde sú časy, keď bola hypotéka tabu alebo s úrokom 8%? Dnes je hypotéka od 1%, ešte rok dozadu bez zásahu Národnej banky ju dostal skoro každý, čo malo za následok rapídny nedostatok bytov na trhu.

Novostavby v lokalite

Veľkým tlakom na ceny starých nehnuteľností, ktorých je najviac a dokonca v niektorých mestách až 99% je výstavba nových. Novostavieb je obrovský nedostatok oproti dopytu, za čo môžu hlavne mestá, stavebné pozemky sa väčšinou už minuli a okolité v extraviláne väčšinou nechcú preklasifikovať na stavebné, taktiež je častý jav, že miestne úrady zdržujú stavebné povolenia a podobne. Následne preto si môže dať developer vyššiu maržu pri postavení novostavby a tým pádom zas staré nehnuteľnosti držať svoju vysokú cenu.

Záver

Kto nakoniec môže za vysoké aktuálne ceny nehnuteľností? Jedným slovom DOPYT. Ak je dopyt a nízka ponuka, tak adekvátne ide cena hore, nakoľko kupujúci ak chce bývať, musí si vybrať. A samozrejme nikto nechce predávať pod cenu a získať maximum (to by urobil každý z nás). Realitná kancelária si síce dostane svoju províziu, ale určite nemá záujem cenu umelo nafukovať, nakoľko žije len z predaných nehnuteľností a keby bola cena vysoká, nič by nezarobila. Riešenie? Viac nehnuteľností na trhu, alebo inak povedané, viac novostavieb. A koľko by ste mohli dostať za vašu nehnuteľnosť vy, kontaktujte nás a dozviete sa :-)

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 760 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 760)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4760 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4760 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia