Nami odporúčaný postup pri kúpe nehnuteľnosti cez hypotekárny úver

Hypotekárny úver Ľubor Mäsiar

Pri kúpe nehnuteľnosti pomocou hypotekárneho úveru existujú dve potenciálne riziká - na strane predávajúceho aj kupujúceho. Základným záujmom predávajúceho je získať za prevod vlastníctva k nehnuteľnosti ním stanovenú kúpnu cenu. Predávajúci by si mal overiť solventnosť kupujúceho a mal by trvať na splnení nasledujúcej podmienky : zložení rezervačnej zálohy cez realitnú kanceláriu. Ak niekto nechce zaplatiť preddavok, zrejme nemá o vyhliadnutú nehnuteľnosť skutočný záujem.

Rezervačná zmluva musí byť uzatvorená maximálne na 1 až 2 mesiace. Ak si záujemca o kúpu nevybaví hypotekárny úver, predávajúci má právo od zmluvy odstúpiť a zložená zábezpeka prepadá ako zmluvná pokuta. Realitná kancelária by mala požadovať od kupujúceho aj certifikát, že spĺňa požadované kritériá a banka je pripravená poskytnúť mu hypotekárny úver. Kupujúci by si mal v prvom rade overiť, či predávajúci je skutočne vlastníkom ponúkanej nehnuteľnosti. Preto je dôležité overiť totožnosť osoby predávajúceho, kópiu nadobúdacej zmluvy, odhad nehnuteľnosti, kolky, kópie OP predávajúcich a ostatné doklady potrebné pre banku k schváleniu hypotekárneho úveru.

Nami odporúčaný postup:

  • V prvom rade navštívte hypotekárne oddelenie v banke a zistite si svoje možnosti získania hypotéky, solventnosť a podobne. V prípade, ak ste v hociktorej banke na Slovensku nezaplatili splátky na akúkoľvek pôžičku, alebo ste meškali s jej splatením, tak pravdepodobne žiadnu hypotéku nezískate!
  • Banka Vám za niekoľko dní predbežne vyčísli akú hypotéku a koľko percent z odhadu nehnuteľností vám poskytne.
  • Až po týchto dôležitých zisteniach začnite hľadať vami požadovanú nehnuteľnosť. Predídete tak prípadnému prepadu rezervačnej zálohy u realitnej kancelárie, v prípade, že hypotéku v požadovanej výške nezískate, nakoľko realitná kancelária to mohla predať inému záujemcovi.
  • Výber konkrétnej nehnuteľnosti v reálnej sume, ktorá pokryje vaše finančné možnosti ( hypotéka plus prípadná hotovosť).
  • Podpis rezervačnej zmluvy
  • Následne riešenie odhadu nehnuteľnosti a všetkých potrebných dokladov k hypotéke.
  • Po schválení hypotéky a prípadné dofinancovanie hotovosťou, najskôr podpíšete s predávajúcim kúpne zmluvy a až po tomto úkone predávajúci vo váš prospech podpíše záložné zmluvy v banke na vaše čerpanie hypotéky. Nikdy to nerobte opačne. Zanesenie záložných zmlúv na správu katastra plus 66€ kolky hradí kupujúci.
  • Následne po podpísaní záložných zmlúv a vyplatenia prípadnej hotovosti zaneste kúpne zmlúvy s 66€ kolkami na príslušnú správu katastra (zaneste najskôr záložné zmluvy na hypotéku a následne kúpne zmluvy - nikdy nie opačne).

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia