Staršie rodinné domy stále predražené...

Predaj nehnuteľnosti Ľubor Mäsiar

V ponuke realitných inzercií sa stále objavuje množstvo rodinných domov postavených v 60.– 70. rokoch minulého storočia, bez známky rekonštrukcie, za ktoré majitelia týchto nehnuteľnosti očakávajú bežne viac ako 150 000 €. Veľa vlastníkov si neuvedomuje, že za posledné dva roky neklesli výrazne len ceny bytov, ale aj ostatných nehnuteľností. Predávajúci zabúdajú brať do úvahy, aký je potrebný rozsah investícií nového majiteľa do rekonštrukcie. Pri stanovovaní požadovanej ceny takejto nehnuteľnosti treba prehodnotiť aj to, koľko by stála výstavba novostavby v danej lokalite. Preto treba mať na zreteli, že cena staršieho domu s potrebnou rekonštrukciou nesmie nikdy presiahnuť cenu novostavby.

Ako príklad môžem uviesť prípad z praxe. Nedávno som predával dvojpodlažný, celopodpivničený dom s eternitovou strechou postavený v r. 1972, pri ktorej majitelia (dediči) nevychádzali z reálneho odhadu ceny nehnuteľnosti, ale pri stanovení ceny za jej predaj vychádzali z toho, aby každý z troch súrodencov dostal z predaja 33.000,- €. Následne som im vyčíslil, že kompletná potrebná rekonštrukcia - výmena a likvidácia strešnej krytiny, ústredného kúrenia, elektrických rozvodov, rozvodov vody a odpadu, podláh, okien, zateplenia, kúpeľne, omietok a pod. vyjde na ďalších 100.000 €. Pri spočítaní som im vyčíslil, že nové bývanie by vyšlo nových majiteľov na 200.000 € a pritom v danej lokalite dokážete postaviť novostavbu za nižšiu sumu. Nakoľko majitelia boli neústupní a o znížení ceny ani po viac ako polroku inzerovania neuvažovali, o danú nehnuteľnosť neprejavil absolútne nikto záujem, sme sa rozhodli našu spoluprácu s majiteľmi domu ukončiť. Na tento fakt odpovedali, že im to neponáhľa a jesť to nepýta. Zabudli však, že nakoľko dom nebudú vykurovať a starať sa o jeho opravu bude aj naďalej chátrať a tak jeho predajná cena klesne ešte viac.

Naše odporúčanie je, ak máte vlastný pozemok, určite oslovte architektov a dajte si vypracovať svoj vlastný projekt rodinného domu a nevyjde vás oveľa viac ako keď kúpite starý a začnete ho prerábať. A navyše bude podľa vašich snov a predstáv.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI