Obytná, úžitková, zastavaná plocha a odstupy stavieb

Predaj nehnuteľnosti Ing. Štefan Páll

Vo svojom predošlom článku pod názvom Ako predať svoju nehnuteľnosť čo najlepšie som v závere uviedol, že v nasledujúcom príspevku sa budem venovať viac odbornej téme a to plochám rodinných domov / bytov a aké sú vzdialenosti - odstupy rodinných domov.

Aké plochy rozlišujeme:

Obytná plocha

Obytná plocha domu alebo bytu zahŕňa plochy všetkých izieb (obývačka, detská izieb, spálňa, pracovňa, atď.). Kuchyňa s plochou viac ako 12 m² sa považuje za obytnú miestnosť a započítava sa do obytnej plochy domu / bytu.

Úžitková plocha

Úžitková plocha domu / bytu je súčet obytnej plochy a vedľajších priestorov (schodisko, komora, pivnica, WC, kúpeľňa, hala, chodba, technická miestnosť, atď.). Nepatria sem plochy terás, balkónov a loggií.

Zastavaná plocha

Zastavaná plocha domu je plocha pôdorysu prvého nadzemného podlažia, t.j. plocha stavby v kontakte s terénom. Prečnievajúce časti ako napr. strecha, balkóny, markízy a podobne sa neberú do úvahy.

Aké sú odstupy stavieb?

Vzdialenosť medzi rodinnými domami

Vymedzené odstupy medzi domami musia umožňovať údržbu stavieb aj využívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a súvisiace činnosti. Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky životného prostredia, urbanistické, architektonické, ale aj hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti a civilnej ochrany, ale aj požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania.

Vzdialenosť medzi dvoma rodinnými domami nesmie byť menšia ako 7 metrov, pričom vzdialenosť rodinného domu od spoločnej hranice pozemkov nesmie byť menšia ako 2 metre.

V stiesnených územných podmienkach, môže stavebný úrad povoliť skrátenie vzdialenosti medzi domami až na 4 metre. Podmienkou je, že v žiadnej z protiľahlých stien oboch domov nie sú okná obytných miestností.

V prípade, že sú tam okná obytných miestností, musí byť dodržaný odstup min. 7 metrov.

Vzdialenosť od susedného pozemku môže byť menšia ako 2 metre iba so súhlasom suseda.

Dôležitá je tiež stavebná alebo uličná čiara, ktorá vymedzuje odstup stavby od ulice a vyžaduje sa jej dodržanie.

Všetkým predávajúcim prajem veľa úspechov pri predaji svojej nehnuteľnosti!

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia