Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Obytná, úžitková, zastavaná plocha a odstupy stavieb

Aký je rozdiel medzi obytnou, úžitkovou a zastavanou plochou? Aké sú povinné odstupy susedných stavieb?

Vo svojom predošlom článku pod názvom Ako predať svoju nehnuteľnosť čo najlepšie som v závere uviedol, že v nasledujúcom príspevku sa budem venovať viac odbornej téme a to plochám rodinných domov / bytov a aké sú vzdialenosti - odstupy rodinných domov.

Aké plochy rozlišujeme:

Obytná plocha

Obytná plocha domu alebo bytu zahŕňa plochy všetkých izieb (obývačka, detská izieb, spálňa, pracovňa, atď.). Kuchyňa s plochou viac ako 12 m² sa považuje za obytnú miestnosť a započítava sa do obytnej plochy domu / bytu.

Úžitková plocha

Úžitková plocha domu / bytu je súčet obytnej plochy a vedľajších priestorov (schodisko, komora, pivnica, WC, kúpeľňa, hala, chodba, technická miestnosť, atď.). Nepatria sem plochy terás, balkónov a loggií.

Zastavaná plocha

Zastavaná plocha domu je plocha pôdorysu prvého nadzemného podlažia, t.j. plocha stavby v kontakte s terénom. Prečnievajúce časti ako napr. strecha, balkóny, markízy a podobne sa neberú do úvahy.

Aké sú odstupy stavieb?

Vzdialenosť medzi rodinnými domami

Vymedzené odstupy medzi domami musia umožňovať údržbu stavieb aj využívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a súvisiace činnosti. Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky životného prostredia, urbanistické, architektonické, ale aj hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti a civilnej ochrany, ale aj požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania.

Vzdialenosť medzi dvoma rodinnými domami nesmie byť menšia ako 7 metrov, pričom vzdialenosť rodinného domu od spoločnej hranice pozemkov nesmie byť menšia ako 2 metre.

V stiesnených územných podmienkach, môže stavebný úrad povoliť skrátenie vzdialenosti medzi domami až na 4 metre. Podmienkou je, že v žiadnej z protiľahlých stien oboch domov nie sú okná obytných miestností.

V prípade, že sú tam okná obytných miestností, musí byť dodržaný odstup min. 7 metrov.

Vzdialenosť od susedného pozemku môže byť menšia ako 2 metre iba so súhlasom suseda.

Dôležitá je tiež stavebná alebo uličná čiara, ktorá vymedzuje odstup stavby od ulice a vyžaduje sa jej dodržanie.

Všetkým predávajúcim prajem veľa úspechov pri predaji svojej nehnuteľnosti!

Ing. Štefan
Páll

0911 750 107
Manažér pobočky Prešov
Váš osobný realitný maklér Prešov, Košice
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 791 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 791)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4791 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4791 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia