Kedy sa platí daň z predaja darovanej nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Potrebujem predať rodinný dom, ktorý postavili v roku 1982 moji rodičia a v roku 2012 mi dom darovali. Rodičia už nežijú. Chcem sa spýtať či musím platiť daň z predaja nehnuteľnosti.

Odpoveď:

Nakoľko nehnuteľnosť nevlastníte ešte 5 rokov, pri predaji máte zo zákona povinnosť zaplatiť z celej predajnej sumy daň a navyše aj zdravotné poistenie. V prípade ak ste do darovacej zmluvy uviedli hodnotu daru v EUR, tak len z rozdielu medzi hodnotou daru a cenou nehnuteľnosti, za ktorú ju predáte. V prípade ak by ste nehnuteľnosť nadobudli dedením (nie darovaním) ako dedič v prvom rade, by ste boli od platenia dane úplne oslobodený. Daňovú povinnosť si musíte následne splniť do konca marca 2015 (v prípade ak by ste byt predali v roku 2014).

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI