Kedy sa platí daň z predaja darovanej nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Potrebujem predať rodinný dom, ktorý postavili v roku 1982 moji rodičia a v roku 2012 mi dom darovali. Rodičia už nežijú. Chcem sa spýtať či musím platiť daň z predaja nehnuteľnosti.

Odpoveď:

Nakoľko nehnuteľnosť nevlastníte ešte 5 rokov, pri predaji máte zo zákona povinnosť zaplatiť z celej predajnej sumy daň a navyše aj zdravotné poistenie. V prípade ak ste do darovacej zmluvy uviedli hodnotu daru v EUR, tak len z rozdielu medzi hodnotou daru a cenou nehnuteľnosti, za ktorú ju predáte. V prípade ak by ste nehnuteľnosť nadobudli dedením (nie darovaním) ako dedič v prvom rade, by ste boli od platenia dane úplne oslobodený. Daňovú povinnosť si musíte následne splniť do konca marca 2015 (v prípade ak by ste byt predali v roku 2014).

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia