Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Kúpa bytu so záložným právom?

Nehnuteľnosti zaťažené ťarchami, ktoré sú obmedzujúce na predaj, vám správa katastra neprepíše na nového majiteľa.

V dnešnej dobe pokračovania finančnej recesie a hospodárskej krízy sa mnoho majiteľov nehnuteľnosti dostáva do finančnej tiesne, mnohokrát aj nie svojou vinou.

Mnohí nezvládajú splácať vysoké hypotekárne úvery alebo rôzne spotrebné úvery a podobne. Či už z dôvodu straty zamestnania, alebo v dôsledku neočakávaného dlhodobého zníženia príjmov do rodinného rozpočtu. Následne sa rozhodnete pre predaj bytu, aby ste predišli prípadnej exekúcií až dražbe. Takto získate aspoň časť prostriedkov na zaobstaranie si lacnejšieho bývania, poprípade nájmu bytu. Ale ako postupovať pri predaji poprípade kúpe bytu so záložným právom – ťarchou zapísanej v časti „ C“ listu vlastníctva.

V prvom rade by sme mali všetko riešiť cez renomovanú realitnú kanceláriu a nechať všetko na profesionálov. Nehnuteľnosti zaťažené ťarchami, ktoré sú obmedzujúce na predaj, vám správa katastra neprepíše na nového majiteľa. To znamená, že ich treba najskôr vysporiadať a zrušiť kvitanciou-splatením dlhu. Samozrejme máme na mysli len ťarchy, ktoré sa viažu na pohľadávky, ktoré má vlastník bytu k iným právnym subjektom (exekútor, hypotekárna banka, nebankové inštitúcie, právo doživotného bývania a užívania voči inej osobe a podobne).

V prípade exekúcií viazaných na byt, treba riešiť splatenie dlhu u exekútora a nie u toho subjektu, voči ktorému máme dlžobu, nakoľko už sú tam zarátané aj poplatky za exekútorske konanie. Pri ťarche na byt, ktorá je viazaná na iné subjekty, napríklad na nebankové pôžičkárne, postupujeme podobne ako pri exekučnom konaní. Ale ako je to pri splatení hypotekárneho, alebo stavebného úveru banke ktorým sme kúpu bytu financovali? V prípade ak záujemca o kúpu bytu disponuje hotovosťou je to jednoduchšie. Stačí vyplatiť váš úver v banke a banka je povinná zaslať na príslušnú správu katastra kvitanciu o splatení úveru a tento následne bezplatne túto ťarchu odstráni.

Ak sa záujemca o kúpu nehnuteľnosti rozhodne, že na vašu nehnuteľnosť si tiež zoberie úver je to trochu zložitejšie. Menej zaužívané je prevzatie úveru z predávajúceho na kupujúceho. V praxi viacej funguje splatenie úveru predávajúcich, úverom kupujúcich aj z inej banky do inej. Preto v takomto prípade ihneď na začiatku si zistite, či banky budú navzájom spolupracovať. Preto je dobré vybavovať svoj úver cez hypotekárneho poradcu, za jeho služby väčšinou neplatíte, nakoľko jeho odmenu mu vypláca príslušná banka.

Pri predaji bytu ešte nezabudnite, že kataster pri prevode na nového majiteľa vyžaduje potvrdenie od správcu bytu o splatení všetkých nedoplatkov a nájomného zo strany predávajúceho. Tento doklad sa prikladá ku kúpnym zmluvám a k návrhu na vklad vlastníckeho práva. Bez neho a bez odstránenia obmedzujúcich tiarch, ktoré sa viažu k vlastníctvu bytu vám príslušná správa katastra vaše katastrálne konanie preruší.

Ľubor
Mäsiar

0918 966 487
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 439 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 439)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4439 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4439 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia