Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Nie je realitný maklér ako maklér

Na čo si dať pozor pri spolupráci s realitnou kanceláriou a realitnými maklérmi. Akým chybám a nástrahám sa vyhnúť pri predaji vašej nehnuteľnosti?

Vo svojej práci sa často stretávam s klientmi, ktorí majú negatívnu skúsenosť s predajom svojej nehnuteľnosti kvôli správaniu makléra. Žiaľ, nie každý maklér jedná poctivo, a preto si treba dať pozor.

Najčastejší problém a aj osobná skúsenosť, je lákanie predávajúcich na istého kupujúceho. Mala som v ponuke rodinný dom a maklér z inej realitnej kancelárie oslovil môjho klienta, že má kupujúceho. Klient pod vidinou rýchleho predaja samozrejme súhlasil s predajom a podpísal s maklérom zmluvu o predaji, pričom sa predávajúci s kupujúcim nestretol ani nijako nekomunikovali. Po dvoch mesiacoch stále neprišlo k podpísaniu kúpnej zmluvy, maklér sa neustále vyhováral, zatajoval, až nakoniec povedal predávajúcemu, že kupujúci musí zo zdravotných dôvodov odstúpiť. Následne ma sklamaný predávajúci kontaktoval a informoval. Upozornila som ho, že si maklér zaradil jeho nehnuteľnosť do ponuky, čo majiteľ vôbec netušil a ani nedal maklérovi súhlas. Dokonca podľa výhradnej zmluvy v prípade odstúpenia kupujúceho, mal maklér nárok na 50% z rezervačnej zálohy ako kompenzáciu (zmluvnú pokutu). Po upozornení makléra na túto skutočnosť, oznámil môjmu klientovi, že nebola rezervačná záloha vôbec uhradená, a že si môže túto ,,pokutu," súdne vymáhať od kupujúceho. Okrem toho, že bola stanovená nízka rezervačná záloha, jej nezaplatením nebola dodržaná hlavná podmienka zmluvy a automaticky tým bola neplatná. Predávajúci tak stratil zbytočne tri mesiace, lebo nebol informovaný a zo strany realitného makléra zavedený.

Za úplnú drzosť a neschopnosť makléra považujem kopírovanie ponúk od konkurencie a samozrejme bez súhlasu majiteľa. Je len lenivosťou makléra, ak nejde na nehnuteľnosť urobiť svoje fotografie a tým pádom ani nevie čo vlastne predáva. Takýto maklér zarába len kopírovaním súkromnej inzercie a minimálnou prácou tak dehonestuje prácu profesionálnych kolegov, ktorý sa svoje remeslo snažia robiť poctivo a kvalitne.

Keď sa rozhodnete predať/prenajať svoju nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, je dobré si ju pred oslovením preveriť aj cez sociálne siete a webové stránky. Vyberajte si makléra, ktorý pozná lokalitu a trhovú cenu podobných nehnuteľností. Často počúvam, ako nasľubuje realitný maklér predávajúcemu, ako predá jeho nehnuteľnosť za najvyššiu cenu, čo samozrejme je aj naším cieľom, ale ak je cena premrštená aj v porovnaní s konkurenciou, môže to znamenať natiahnutie doby predaja na mesiace či dokonca až roky. Správny maklér musí mať prehľad a mal by vám urobiť porovnanie cien, aby ste mali predstavu o cenách vo vašom okolí a dokázali tak s maklérom nastaviť rozumnú cenu.

Určite je pre váš predaj vhodné, dať svoju nehnuteľnosť do jednej realitnej kancelárie a podpísať s maklérom výhradnú spoluprácu na konkrétny čas - nikdy nie neobmedzene. Pri viacerých realitkách nemáte taký prehľad, cena v inzercii sa bude určite líšiť (niektoré realitné kancelárie zverejňujú cenu bez provízie), čo býva často sporné a znižujete si tak sami sebe cenu vašej nehnuteľnosti - bežne sa stane, že maklér zníži cenu bez súhlasu majiteľa a po dohode s kupujúcim dúfa a tlačí na predávajúceho, aby na nižšiu cenu pristúpil, čo nie je korektné. Pri akejkoľvek zmene v inzercii musí byť predávajúci informovaný.

Provízia pre realitnýho makléra je odmena za jeho služby a taktiež pokrýva všetky náklady, či už ide o inzerciu, marketing, osobné stretnutia, obhliadky, právne zmluvy, kolky, konzultácie, fotky, videá, či 3D obhliadky a videoprezentácie. Taktiež maklér z provízie musí platiť DPH a dane, je potrebné zaplatiť kanceláriu, či pohonné hmoty... Ak sa maklér chváli, že má najnižšiu províziu, je to často na úkor týchto služieb. Nevenuje následne predaju takú snahu a necháva to viac-menej na vás a na náhodu.

Pri stretnutí s maklérom je dobré si s ním prejsť celý postup predaja a tiež dať aj na prvý dojem a pocit. Mali by ste mať k nemu dôveru, maklér sa vám snaží pomôcť vašu nehnuteľnosť predať a tiež vám poradiť, aby obchod prebehol čo najrýchlejšie a profesionálne.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 799 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 799)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4799 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4799 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia