Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ako správne určiť trhovú cenu nehnuteľnosti pred predajom

Správne určenie trhovej ceny nie je vždy jednoduché. Tu je pár tipov čo treba pri určovaní aktuálnej ceny nehnuteľnosti pred predajom zohľadniť.

Začnem mojou obľúbenou vetou, ktorá niektorých možno prekvapí a niektorých pohorší.

„Majiteľ neurčuje cenu svojej nehnuteľnosti.“

Aspoň nie tak ako si to veľa klientov myslí. Majiteľ môže mať svoju predstavu, ale cenu nehnuteľnosti v skutočnosti určuje niekoľko podstatných faktorov a podiel majiteľa na cenotvorbe je menší ako by si niektorí želali. Faktory ovplyvňujúce aktuálnu trhovú cenu nehnuteľnosti sa dajú rozdeliť na objektívne a subjektívne.

K objektívnym faktorom, ktoré tvoria podstatnú časť aktuálnej trhovej ceny jednoznačne patrí ponuka a dopyt po nehnuteľnostiach, stav hypoték a úrokových sadzieb na trhu a s tým spojená kúpyschopnosť záujemcov, poloha nehnuteľnosti v rámci krajiny alebo regiónu. K subjektívnym faktorom, ktoré potom dotvárajú celkovú cenu patria hlavne stav nehnuteľnosti a dôvody predaja samotných majiteľov.

Poďme si k jednotlivým faktorom povedať niečo bližšie. V roku 2022 sa nachádzame v stave, kedy všeobecne ponuka nehnuteľností na predaj výrazne zaostáva za dopytom. Záujemcov o kúpu je viac ako ponúk na predaj a to jednoznačne ženie cenu hore. Zažili sme aj dobu okolo roku 2013, kedy bol stav opačný a ceny nehnuteľností boli aj o viac ako 50 percent nižšie oproti dnešku.

Pri hypotékach sa dá zjednodušene povedať, že platí nepriama úmera. Čím sú úroky nižšie, tým rastie kúpyschopnosť obyvateľov a teda aj dopyt po nehnuteľnostiach a ich cena. Úrokové sadzby sú dobrým ukazovateľom pre majiteľov. Ak sa začnú zvyšovať je to znamenie, že čoskoro pravdepodobne začnú klesať ceny nehnuteľností. V skutočnosti je to trochu zložitejšie, ale to by bolo na samostatný článok. Ak by Vás táto téma zaujímala podrobnejšie, neváhajte ma kontaktovať.

Poloha v rámci regiónu alebo krajiny je zásadná. Určite budete súhlasiť, že rovnaký dvojizbový byt bude mať inú cenu v hlavnom meste, inú v obľúbenej rekreačnej destinácií a inú v menšom meste s vysokou nezamestnanosťou. A aby to nebolo také jednoduché, aj v menších mestách alebo obciach vie byť rozdiel v cenách porovnateľných nehnuteľností v rámci pár kilometrov alebo v rámci dvoch mestských častí aj dvojnásobný.

K stavu nehnuteľnosti asi netreba písať veľa. Inak treba pristupovať k nehnuteľnosti, ktorá potrebuje celkovú rekonštrukciu, inak k staršej nehnuteľnosti ale pravidelne udržiavanej, kde je všetko funkčné a obývateľné a inak k novostavbe.

Subjektívne príčiny, prečo a za akých podmienok sa majiteľ rozhodol nehnuteľnosť predať dotvárajú konečnú cenu, za ktorú sa nehnuteľnosť bude ponúkať. Ak má majiteľ životnú situáciu, ktorá ho núti predať rýchlo, tak samozrejme bude treba cenu nehnuteľnosti prispôsobiť a „zatraktívniť“ nehnuteľnosť aby sa predala v skoršom horizonte.

Záverom by som rád podotkol, že správne určenie aktuálnej trhovej ceny sa väčšinou nedá urobiť za pár minút jednoduchým naťukaním do Googlu, aj keď aj to je možnosť. Podľa mojich skúseností je lepšie poradiť sa s realitným odborníkom na danú lokalitu alebo v špecifických prípadoch využiť aj služby súdneho znalca. Môžete sa vyhnúť situácii, kedy sa budete snažiť predávať zbytočne „draho“ a predaj nepôjde podľa Vašich predstáv alebo dokonca predáte nehnuteľnosť o niečo nevýhodnejšie ako by sa v skutočnosti dalo.

Ak zvažujete predaj svojej nehnuteľnosti na Liptove a pod Tatrami, a neviete si úplne rady ako správne určiť trhovú cenu, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám poradím.

Mgr. Marián
Hlavna

0944 515 056
Manažér pobočky Liptovský Mikuláš
Váš osobný realitný maklér Liptovský Mikuláš
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 439 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 439)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4439 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4439 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia