O koľko zdražel stavebný materiál v roku 2021?

Všeobecné informácie Michal Kamenský

Názor typu – za takú cenu bytu si postavím rodinný dom, už žiaľ dávno nie je realitou. Ceny stavebných materiálov išli rovnako extrémne hore ako ceny starých nehnuteľností.

Napríklad cena železa od mája 2020 do mája 2021 stúpla až o 150 percent. Tiež ceny reziva stúpli, a to z dôvodu, že mnohé píly nemajú skladové zásoby. Dôvodom je, že ťažba dreva sa znížila o 30 percent. To bolo nariadené štátnymi lesmi. Na druhej strane sa očakáva, že v roku 2022 sa niektoré materiály budú zlacňovať, a to až o 20-30 percent. To by mohlo zmeniť z časti túto situáciu. Ďalším problémom je tiež nedostatok stavebných pozemkov, zvýšenú cenu pozemku si musíme tiež započítať do vyšších nákladov. Tu je približný prehľad, ako ceny materiálov ku koncu roku 2021 stúpli.

Murovací materiál

Tvárnice +5% až 20%

Zateplenie

EPS +75%
Minerálna vlna +5%

Vykurovanie

Kotol na plyn +10%
Kotol na drevo +5%

Obklady

Keramické +5%

Zastrešenie

Hliníková krytina +30%
Betónová krytina +5%
Keramická krytina +10%
Vláknocementová krytina +5%

Výplne otvorov

Okná +10% až 15%
Dvere +5%

Potrubné systémy

z PP +20%
z PE +30%
z PVC +40%
kameninové +20%
medené +20%
mosadzné +5%

Základná surovina na výrobu

rezivo +30%
oceľ +150%
meď +90%
ropa +90%

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia