Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Prečo ceny nehnuteľnosti rastú?

Určite ste si všimli, že ceny nehnuteľností stále rastú. Dokedy bude táto situácia trvať? Predpokladá sa, že ceny budú naďalej rásť. Prečo?

Určite ste si všimli, že ceny nehnuteľností stále rastú. Dokedy bude táto situácia trvať? Predpokladá sa, že ceny budú naďalej rásť. Prečo?

Dopyt vs. ponuka

Takmer každý z nás sa v živote rozhodne si zaobstarať vlastné bývanie. Momentálne dopyt extrémne prevyšuje ponuku, a to je hlavný dôvod rastu cien. Predstavíme si to na jednoduchom príklade. Tento mesiac sa päťdesiat mladých rodín v Rimavskej Sobote rozhodne kúpiť trojizbový byt. Momentálne je na trhu na predaj takých desať. To znamená, že nám chýba ďalších štyridsať bytov. Tým pádom nám ostalo štyridsať mladých rodín, ktoré si nekúpili byt a táto situácia sa opakuje mesiac po mesiaci.

Počet záujemcov sa nabaľuje ako snehová guľa, ktorá sa gúľa dole kopcom. Bohužiaľ, výstavbu nových bytových domov brzdí hlavne dlhá a náročná administratíva. Developeri síce stále pracujú na nových projektoch, ale nestíhajú stavať toľko bytov. No a bohužiaľ sa orientujú hlavne na západné Slovensko. Kým sa dopyt nevyrovná ponuke, tak predpokladáme, že ceny budú rásť.

Hypotéky sú na historickom minime

Dopyt záujemcov ovplyvňujú aj historický nízke úrokové sadzby v bankách. Od minulého roka sa priemerné úrokové sadzby dostali pod jedno percento a tento trend ďalej pokračuje. Každá jedna banka tvrdo bojuje o svojich klientov za každú cenu a dokáže im ponúkať stále lepšie podmienky. Za týchto podmienok si ľudia radšej na nehnuteľnosť požičajú, ako by mali na to použiť svoje úspory.

Vplyv pandémie COVID-19

Nepriaznivý vývoj rastu cien nehnuteľností nezastavila ani pandémia. Práve naopak. Pandémia ovplyvnila aj to, že mnoho ľudí musí pracovať z domu, takzvaného – home office. Preto sa veľa ľudí chce osamostatniť a zariadiť si svoj priestor na bývanie a prácu. Je veľa zamestnancov firiem, ktorí na začiatku museli pracovať z domáceho prostredia, avšak do starého režimu sa zatiaľ nevrátili.
Pandémia však priniesla aj vyššiu nezamestnanosť a tým vytvorila druhú skupinu ľudí, ktorí sa ocitli v zlej finančnej situácii. Preto je možné predpokladať, že vlastné bývanie sa pre mnohých stane nedostupným. Je ale takmer nemožné odhadnúť, ktorá zo skupiny obyvateľov preváži. Či tá, ktorá na to má, alebo naopak tí, ktorí si ho nebudú môcť dovoliť.
Všetko však záleží na tom, ako sa pandemická situácia bude vyvíjať a do akého stavu sa dostane slovenská ekonomika. Mnohé domácnosti sa v súčasnosti zamerali na vytváranie si úspor, a preto je celkom možné, že po skončení pandemického obdobia sa rozhodnú investovať svoje úspory do bývania. Pandémia z veľkej časti ovplyvnila aj rast cien rekreačných nehnuteľností a rodinných domov. Pokiaľ ľudia nemôžu nikde vycestovať, tak to majú v bytoch veľmi ťažké.

Ceny stavebných materiálov

Názor typu – za takú cenu bytu si postavím rodinný dom, už žiaľ dávno nie je realitou. Ceny stavebných materiálov šli rovnako extrémne hore, ale o tom už v nasledujúcom článku.

Ceny nehnuteľností rástli rýchlejšie než platy

Svoje slovo na trhu nehnuteľností určite budú mať naďalej aj banky. Tie vzhľadom na neustále rýchlo sa zvyšujúce ceny nehnuteľností môžu sprísniť kritériá na poskytovanie hypoték, aby zamedzili rizikovým úverom. Tým pádom môže mierne klesnúť dopyt po nehnuteľnostiach z dôvodu insolventnosti obyvateľstva.

Netreba tiež zabúdať na nepríjemnú skutočnosť a síce, že ceny nehnuteľností rástli výrazne rýchlejším tempom ako platy. Je jasné, že takto to nemôže ísť donekonečna. Preto pokiaľ sa ľuďom adekvátne nezvýšia mzdy, ceny nehnuteľností nastavené developermi už ďalej nemusí realitný trh akceptovať. Dopyt je rovnako stále vysoký a je ťažko predpokladať, či sa táto situácia zmení.

Michal
Kamenský

0902 435 862
Manažér pobočky Rimavská Sobota
Váš osobný realitný maklér Rimavská Sobota, Revúca
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 686 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 686)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4686 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4686 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia