Čo Vám hrozí ak obídete realitnú kanceláriu v obchode...

Všeobecné informácie Ľubor Mäsiar

V doterajšej mojej realitnej praxi, makléra som sa veľakrát stretol s ponukami zo strany klientov, aby sme urobili obchod mimo realitnej kancelárie, ktorú som zastupoval. Samozrejme, že som na niečo také nikdy nepristúpil z jediného dôvodu, že som chcel v realitnom biznise pracovať aj naďalej a nikdy by mi to nestálo za jeden podvodný obchod voči realitnej kancelárií, v ktorej som pracoval. Zastávam názor, že za informácie z realitného obchodu a do sprostredkovanie predaja alebo prenájmu nehnuteľností, realitná kancelária vynaložila všetko svoje možné úsilie a peniaze, aby v konečnom dôsledku zoznámila majiteľa nehnuteľnosti s kupujúcim. A práve preto sa mi to voči nej nikdy nezdalo fér. Ale čo sa stane, ak sa predávajúci a kupujúci spolu dohodnú mimo realitnú kanceláriu? Ak k ich dohode došlo bez sprostredkovania zo strany realitnej kancelári je to v poriadku. Ale ak obchod sprostredkovala realitná kancelária a zoznámila kupujúceho s predávajúcim, tak zo zákona realitnej kancelárií, ako sprostredkovateľovi vzniká nárok na províziu a to aj z toho dôvodu, že obstarala pre záujemcu príležitosť uzavrieť s treťou osobou zmluvu s určitým obsahom a to už obstaraním tejto príležitosti.

V praxi to vyzerá nasledovne, uvediem príklad. Záujemca o kúpu nehnuteľnosti nájde nehnuteľnosť, o ktorú prejaví záujem v realitnej kancelárií a požiada makléra o jej obhliadku. Tento ju následne sprostredkuje. Maklér dá podpísať predávajúcim a kupujúcim doklad o obhliadke nehnuteľnosti a nehnuteľnosť ukáže. Následne po obhliadke navštívi záujemca o kúpu predávajúceho a navrhne mu, že nehnuteľnosť od neho kúpi, ale za predpokladu ak nebude musieť realitnej kancelárií zaplatiť províziu z predaja. Tento v najivnosti, že veď sa nič nemôže stať a realitná kancelária to nezistí na tieto podmienky pristúpi.

Čo sa Vám však naozaj môže stať ? Každý dobrý maklér si je vedomý, že nepracuje zadarmo a verte mi, že má rôzne prostriedky na to, aby na súde dokázal, že majiteľ nehnuteľnosti, ktorému realitná kancelária nehnuteľnosť predávala, ju pripravil o ušlý zisk, ktorý práve od predávajúceho bude vymáhať. Záujemca o kúpu sa môže usmievať ako dobre pochodil, pretože jeho sa to už netýka. Je všeobecne známe, že realitná kancelária si dáva svoju províziu nad predajnú cenu majiteľa nehnuteľnosti. Preto pokutu v prípade, ak súd realitná kancelária vyhrá, bude predávajúci platiť práve z tejto predajnej ceny, ktorú za predaj získal. A to nehovoríme o možných podvodoch, ktoré pri uzatváraní obchodu mimo realitnú kanceláriu hrozia. Realitná kancelária je neutrálna strana, v ktorej makléri majú skúsenosti s obchodom. Zmluvy, ktoré sa podpisujú sú garantované právnikom a nikoho nezvýhodňujú, kryjú obe strany rovnako. Treba si ale aj uvedomiť jedno, za všetky služby sa v dnešnom svete platí a nič nie je zadarmo. V konečnom dôsledku pri predaji nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu jej majiteľ nič nestratí a ním požadovanú sumu aj od kupujúceho dostane.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia