Ako predať svoju nehnuteľnosť čo najlepšie

Predaj nehnuteľnosti Ing. Štefan Páll

Mnohí z nás sa skôr či neskôr ocitnú v situácii, kedy chcú, alebo potrebujú predať nehnuteľnosť. Tých predávajúcich vlastníkov nehnuteľností, ktorí sa v tejto problematike dobre vyznajú od „A“ po „Z“, je iba malé percento. Pričom pod „A“ mám na mysli už samotné rozhodnutie majiteľa, že nehnuteľnosť chce predať, a pod „Z“ je zase samotný realizovaný prepis na katastri. Čo všetko je medzi tým, mnohí ani netušia. Častokrát si iba myslia, že to zvládnu sami, a že RK nepotrebujú. Potom sú často sklamaní s realitou.

Pod „realitnou kanceláriou“ však myslím skutočnú serióznu RK, ktorá bezpečne prevedie predávajúceho, prípadne kupujúceho celým realitným obchodom od začiatku až do konca.

Z celého realitného obchodu upriamim najprv pozornosť na tú časť, ktorej hovoríme inzercia, alebo hľadanie kupujúceho. Ak sa už vlastník nehnuteľnosti rozhodol, že túto nehnuteľnosť chce predať, tak obvykle si urobí nejaký prieskum. Poradí sa so známymi, pozrie si na internete podobné nehnuteľnosti, najlepšie v tej istej, alebo podobnej lokalite, prípadne sa poradí s nejakým maklérom RK, ktorého pozná, tí predvídavejší si dajú urobiť súdnoznalecký posudok, a podobne.

Potom nadíde čas rozhodnutia. Veľká väčšina vlastníkov pri prieskume príde na to, že RK v podstate ani nepotrebujú. Veď inzerát si vedia napísať aj sami, kúpnu zmluvu si stiahnu z internetu, a tých pár Eur po podpísaní kúpnej zmluvy radi zaplatia. Niektorí sa ale rozhodnú zapojiť do inzercie aj jednu, alebo viaceré realitné kancelárie, ale tak, aby nestratili možnosť si to inzerovať aj sami.

Len veľmi malá časť z týchto predávajúcich si vie reálne uvedomiť, aké výhody im prináša exkluzívna zmluva s jedinou realitnou kanceláriou. A to je tá sizyfovská práca, ktorú sa snažím vždy vysvetliť všetkým predávajúcim, prečo by mali uzavrieť exkluzivitu so serióznou RK. Ja osobne sa vždy na začiatku snažím zistiť, ako rýchlo potrebuje predávajúci svoju nehnuteľnosť predať. Ak predajca nie je pod časovým tlakom, tak exkluzivita je pre neho to najvýhodnejšie, čo môže urobiť. A ak je aj napriek tomu príliš opatrný, kľudne mu navrhnem exkluzivitu na 1 mesiac, z čoho sú potom mnohí prekvapení a uľahčuje im to ich rozhodnutie. Samozrejme, že stále bude určitá skupina ľudí, pre ktorých je realitný maklér iba príživník, darmožráč a parazit. Už aj s takýmito názormi som sa stretol u predávajúcich v súkromnej inzercii, kedy sa snažili vysvetliť, prečo RK NEVOLAŤ!!!!!!

Pre tých ostatných má exkluzívna zmluva s jedinou RK viacero výhod! Tou najdôležitejšou je mať vlastnú nehnuteľnosť, a najmä jej cenu za ktorú sa predáva, pod vlastnou kontrolou! Toto pri inzercii vo viacerých RK nie je možné. Často krát som sa stretol s cenou, ktorú majiteľ požadoval, za podhodnotenú, a navrhol som pre neho cenu vyššiu! Vtedy sú potom majitelia šokovaní mojim návrhom, a obvykle už potom veľmi pozorne počúvajú, čo im ďalej hovorím. Pretože ak predávajúci neuzavrú s RK exkluzívnu zmluvu, tak sa ani nikdy nedozvedia, že svoju nehnuteľnosť mohli predať aj drahšie.
Druhou nemenej dôležitou výhodou je to, že nehnuteľnosť sa bude inzerovať na úplne inej úrovni, ako by si to predávajúci robili sami. Seriózna RK má inzerciu na minimálne 100 webových portáloch. Halo reality ju má na vyše 200! Podstatné je to, že inzerát je na všetkých stránkach trvale až do vymazania. A navyše sa exkluzívne nehnuteľnosti TOP-ujú, to znamená sú stále na očiach! A preto je pre predávajúceho veľmi dôležité si pozorne vybrať, s ktorou RK ísť do exkluzívnej zmluvy!
Treťou výhodou je, že predávajúci ušetrí veľa času na obhliadkach nehnuteľností. Toto si mnohí predávajúci bez exkluzivity s jedinou RK uvedomia až vtedy, keď niekoľko dní za sebou niekoľkokrát za deň musia absolvovať obhliadky svojej nehnuteľnosti a vždy s inou RK.
Nemenej dôležitou výhodou je aj to, že na obhliadku prídu overení klienti, ktorí už majú vyriešené financovanie a neprišli si iba nehnuteľnosť „popozerať“.
No a samozrejmosťou je prevedenie celým realitným obchodom od „A“ po „Z“ samotným realitným maklérom.

Toto sú najzákladnejšie výhody pri uzatvorení exkluzívnej zmluvy s jedinou RK. V ďalšom článku sa budem venovať situácii, že čo sa väčšinou stane, keď predávajúci poskytne inzerciu svojej nehnuteľnosti viacerým RK. Všetkým predávajúcim prajem veľa úspechov pri predaji svojej nehnuteľnosti, nech už si zvolia akúkoľvek cestu!

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia