Bezpečný predaj nehnuteľnosti

Čo to je bezpečný predaj nehnuteľnosti? Existuje aj nebezpečný predaj? To je častá otázka našich klientov. Väčšina predávajúcich si síce uvedomuje, že nehnuteľnosť predáva raz-dvakrát za život a jedná sa o ich celoživotné úspory, ale aj napriek tomu si povedia, že svoj byt, rodinný dom, pozemok... si predajú sami a ušetria na provízii realitnej kancelárie.

Zvládol to predsa môj známy, tak to zvládnem aj aj. Prípadne daný klienti oslovia podomových obývačkových "realitných maklérov", ktorí im predajú nehnuteľnosť za zlomok provízie bežných profesionálnych realitných kancelárii. Samozrejme, veľakrát na úkor bezpečného prevodu na kupujúceho, či kvalitných služieb a marketingu. Veľa predávajúcich si uvedomí až po predaji, že toto všetko malo vplyv na dĺžku predaja, stratu času, nervov a dokonca aj na konečnú cenu, za predávanú nehnuteľnosť.

Prinášame vám sedem rizík pri predaji nehnuteľnosti:

1. Bezpečnosť pri obhliadke - vykradnutie

Predávate si svoj byt alebo dom sami, chodia vám samozrejme na obhliadky úplne cudzí ľudia a preto obdivujeme vašu dôveru. Bez toho, aby ste mali skúsenosti, púšťate si do svojich nehnuteľností cudzích ľudí. Treba si uvedomiť, že riskujete prípadné vykradnutie vašej nehnuteľnosti (čo sa nám už v minulosti stalo). V HALO reality preverujeme každého jedného záujemcu o kúpu, ktorého k vám privedieme na obhliadku. Jeho údaje ako jedna z mála realitných kancelárii (opýtajte sa tej svojej) pre takéto situácie zakaždým vyžadujeme a uchovávame počas celej doby predaja.

2. Bezpečnosť – vaše osobné údaje

Pri predaji nehnuteľnosti je potrebné uvádzať do zmluvy všetky vaše osobné údaje, ako sú adresa, číslo občianskeho, či dokonca rodné číslo. A vy dáte tieto údaje úplne cudzej osobe, s ktorou ešte nemáte ani zmluvný vzťah, takže nakoniec nemusí chcieť ani nič kúpiť, len sa chcela dostať k vaším údajom, ktoré sa dajú použiť aj na iné účely ako je kúpa nehnuteľnosti.

3. Bezpečnosť – právny prevod nehnuteľnosti

Predávate / kupujete nehnuteľnosť, kto zabezpečí kúpne zmluvy k prevodu vlastníckeho práva nehnuteľnosti? Ak kupujúci, kde máte istotu, či dané zmluvy nevypracoval jeho známy právnik a zmluvné podmienky zvýhodnia práve jeho. Alebo naopak, ak kupujete, naozaj tak veríte predávajúcemu, že svoju nehnuteľnosť predáva len vám a nie ďalších trom záujemcom. Kto zanesie kúpne zmluvy na kataster a kedy? Čo bude skôr? Peniaze na účte predávajúceho, alebo prepísaná nehnuteľnosť na kupujúceho - neznámu osobu?

Už viac ako 15.000 klientov, viac ako 5.000 predaných nehnuteľností a pre vás 100 maklérov po celom Slovensku.

4. Bezpečnosť – zmluvy z internetu

Na realitnom trhu je asi 3 000 realitných kancelárii a približne 90% je rodinných alebo len s jedným-dvoma realitnými maklérmi, ktoré väčšinou na úkor nízkej provízie šetria na všetkých nákladoch . Kúpne zmluvy len kopírujú a upravujú “doma na kolene”, nakoľko právne služby stoja bežne aj 400 € a pri provízii 1.000 € by “vyšlo” akurát tak na právne služby a nutné výdavky. Takéto zmluvy väčšinou nie sú dostatočne právne ošetrené tak, aby boli zrozumiteľné pre prípad porušenia zmluvných podmienok a riešenie súdnych sporov. Zmluvy v HALO reality sú vypracované renomovaným právnym zastúpením, ktoré za ne ručí a garantuje ich. Navyše HALO reality je ako jedna z mála realitných kancelárii poistená pre prípadné škody pri prevode nehnuteľnosti či inými škodami.

5. Bezpečnosť kupujúceho – kúpil som nehnuteľnosť s ťarchou

V dnešnej dobe je na väčšine predávaných nehnuteľností ťarcha. To znamená, že je byt, rodinný dom, či pozemok zaťažený, či už prechodom cez pozemok susedom, exekúciou, hypotékou v banke, či dokonca doživotným užívaním osoby voči predávajúceho. Tieto ťarchy treba riešiť výmazom z listu vlastníctva, čo vôbec nie je jednoduché. Aby sa aj vám nestalo, že kúpite nehnuteľnosť aj doživotným úžívaním starých rodičov predávajúceho.

6. Bezpečnosť – nestraná tretia strana

Jedna z najdôležitejších zabezpečení obchodu. Predaj cez realitnú kanceláriu je nestranný prevod nehnuteľnosti. Tým sú chránené obe strany realitného obchodu a my dohliadame po celý čas na bezpečný prevod pri predaji. Kúpne zmluvy od podpísania zmluvnými stranami až po finančné vyrovnanie berie realitná kancelária do svojho depozitu a zanesie ich na kataster na zavkladovanie až po finančnom vyrovnaní zmluvných strán.

7. Bezpečnosť – renomovaná realitná kancelária

Pod pojmom bezpečnosť je dôležitý aj výber realitnej kancelárie. Vy si vyberáte, komu vašu nehnuteľnosť zveríte a na zreteľ odporúčame hlavné ukazovatele realitnej kancelárie, ktoré nevplývajú len na kvalitu, ale aj vašu bezpečnosť pri kúpe/predaji. Preto si vždy o danej realitnej kancelárii na webových stránkach pozrite:

  • aká má realitná kancelária recenzie, každá sa rada pochváli spokojnými klientmi aj s fotkami (my ich už máme viac ako 2000),
  • koľko má za sebou uskutočnených obchodov, má dostatočné skúsenosti, alebo je to “jedno maklérová„ spoločnosť bez skúseností (viac 100 maklérov vám radi zodpovedia na všetky otázky ohľadom kúpi/predaja či prenájmu),
  • vie preveriť a zdokladovať všetkých záujemcov, ktorých vám pustila do nehnuteľnosti, robí písomné záznamy o obhliadkach,
  • ako vyzerá jej webová stránka, jej marketing propagácie značky spoločnosti, používané dokumenty, profesionálne vystupovanie a správanie sa makléra, dostatočné finančné zabezpečenie inzercie na realitných webových portáloch
  • a hlavne, najdôležitejšia otázka, je platcom DPH? Ak realitná kancelária nie je platcom DPH, znamená, že mesačne nepredá ani 2 nehnuteľnosti, inak by sa platcom musela stať zo zákona. Takýmto kanceláriám sa odporúčame zďaleka vyhnúť, nakoľko sú len dve možnosti, nedostatočné skúsenosti – málo obchodov v priebehu roka alebo...

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia