Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Chcem kúpiť nehnuteľnosť

Plánujete kúpu nehnuteľnosti? Na čo sa treba pýtať a čo si všímať pri obhliadke svojho vysnívaného domu, či bytu a na čo nikdy nezabudnúť?

Každý z nás aspoň raz v živote riešil alebo bude riešiť zmenu bývania. Či už sa chce osamostatniť, založiť si rodinu alebo túži po zmene. Tu je zopár užitočných rád pri kúpe vašej vysnívanej nehnuteľnosti a hlavne, na čo si dať pozor.

Lokalita nehnuteľnosti

Dobrá lokalita vám zaistí, že vaša nehnuteľnosť si udrží aj časom svoju cenu na trhu a vám sa bude bývať komfortnejšie. Podozrivo nízka cena znamená problém, ako napríklad zlá alebo súkromná prístupová cesta, rôzne ťarchy, spoločný dvor, nevýhodná poloha, zlý susedia, nežiadaná lokalita alebo iné obmedzenia. A to znamená, že nehnuteľnosť bude oveľa ťažšie predajná aj v budúcnosti. Na začiatok si treba stanoviť rozpočet, teda akú sumu chcem a hlavne môžem investovať do svojho bývania (koľko mám našetrené a akú výšku úveru si môžem dovoliť). Pre polohu nehnuteľnosti je najdôležitejšie - občianska vybavenosť, dostupnosť do okolitých miest a zamestnania, možnosti parkovania, v blízkosti škôlka, škola, potraviny a služby, zástavka MHD, parky a detské ihriská - to všetko sú dôležité kritériá, ktoré by ste pri kúpe mali zvážiť ako prvé.

Obhliadka nehnuteľnosti

Ak ste si už vybrali nehnuteľnosť, začnete prirodzene jej obhliadkou. Pri obhliadke bytu je potrebné venovať pozornosť celkovému výzoru nehnuteľnosti, úprave okolia, vchodu, spoločných priestorov, či výťahu. Prvý dojem a pocit vám veľa napovie. Stojí za námahu zistiť si aj ďalšie podstatné informácie a to, či sa v blízkom okolí neplánuje väčšia výstavba, či už ide o budovy alebo novú cestnú komunikáciu. Ďalšou veľmi podstatnou vecou, na ktorú nikdy nezabúdajte pri kúpe sú aj mesačné náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti a náklady na údržbu, či prvotnú renováciu.
Ak sa rozhodnete spolupracovať s profesionálnym realitným maklérom, tak vám poradí nielen s obhliadkou, ale aj s cenou a následným financovaním. Určite vám dokáže povedať, či nie je cena privysoká, prípadne ponúkne výhodnejšie alternatívy v okolí a podľa vašich požiadaviek.

Čistota nehnuteľnosti

Prvé čo je potrebné si všímať je celková čistota, poriadok, sviežosť, vymaľované steny, stav kuchyne, nové stierky, podlahy, dvere, okná, skontrolovať technický stav kúpeľne, pivnicu... Pleseň na stenách, neupratané izby či prach vám hneď udrú do očí a dosť napovedia o predávajúcich. Nezabúdať aj na vhodnosť výmery, orientáciu svetových strán (denné svetlo/nutnosť vyšších nákladov na kúrenie), možnosti pripojenia na internet, klimatizácia, stav elektrických rozvodov a či bola výmena stúpačiek v bytovom dome. Dnes by už samozrejmosťou malo byť zateplenie bytového domu/rodinného domu (plánovanie rekonštrukcie) alebo oprava strechy. Ako je riešené vykurovanie nehnuteľnosti a energetická úspornosť, prípadne aký je stav vykurovania všeobecne - nakoľko hlavne pri rodinných domoch ide o veľmi vysokú investíciu. Pri bytoch ešte netreba zabúdať na riešenie parkovania auta, či už je možnosť dokúpenia alebo prenajatia parkovacieho miesta, alebo celková problematickosť v okolí domu. Toto sú základné veci, o ktoré sa treba vždy zaujímať, preto sa treba pýtať, pýtať a zase pýtať a odporúčame si ich aj zapísať ešte pred obhliadkou, nakoľko väčšina otázok vás v tom momente nenapadne.

Pri rodinnom dome zistite navyše ako je riešená prístupová cesta (či ste jej vlastník), či bol niekedy rodinný dom zatopený (záplavová oblasť, vysoká spodná voda). Nezabudnite si preveriť stav vody, plynu, elektriny, či boli prípojky a rozvody zrekonštruované a hlavne kedy. Informujte sa o všetkých úpravách, ktoré boli vykonané a či boli schválené v stavebnom konaní, ak to podlieha zákonu, či nie sú na pozemku ,,čierne" stavby, čo sa veľmi často stáva pri nehnuteľnostiach postavených pred rokom 1980. A na koniec veľmi podstatná vec - vysporiadanie majetkových práv k pozemku k danej nehnuteľnosti a okolitých oplotených pozemkov, ktoré sú predmetom predaja. Nie raz sa nám stalo, že časť pozemku bola mimo oplotenia a naopak, susedov pozemok zas u nás.

Dobrý sused nad zlato

Susedia - večný problém a obavy. V bytovom dome dosť napovie o susedoch stav vchodu - kvety, čistota/špina, opotrebované schodisko/vymaľované, dvere susedov, čistota a stav pred vchodom, kamerový systém a stav výťahov a podobne. Pri rodinnom dome si treba všimnúť okolie susediacich domov a ich predzáhrad (pekný trávnik a kvetinové záhony/neporiadok, odstavené staré autá, dosky,...) a fasády budov (zateplené domy, vymaľované/zničené, staré okná a podobne). S každou situáciou sa ale treba popasovať a vytvoriť si vzťahy s novými susedmi, len čas ukáže či budú dobré alebo zlé. Vždy je to o ľuďoch a prvý dojem môže klamať, aj v zanedbanom susednom dome môže byť lepší priateľský sused ako v krásnej vile...

Proces kúpy domu/bytu

V prípade, že ste našli to vaše vysnívané bývanie a rozhodnete sa pre váš veľký krok v živote - nehnuteľnosť kúpiť, treba sa informovať u realitného makléra, aký je ďalší postup - výška rezervačnej zálohy, dĺžka rezervácie, aký čas potrebuje predávajúci na vysťahovanie, čo všetko v nehnuteľnosti ostáva a či na danej nehnuteľnosti sú ťarchy alebo hypotekárny úver.

Veľa šťastia v hľadaní vášho vysnívaného domova.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 791 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 791)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4791 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4791 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia