Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ceny nehnuteľností klesajú šokovo smerom nadol

Bude trvať aj polroka, kým predávajúci pochopia akú reálnu sumu môžu za predaj svojej nehnuteľnosti dostať. Realitný maklér to väčšinou nedokáže nijako ovplyvniť, len musí čakať...

Za posledné tri mesiace sa realitná kríza na Slovensku prejavila v plnej miere. Záujem kupujúcich výrazne poklesol. Realitní makléri po celom Slovensku hlásia, že nemajú komu predávať. Hlavne malé realitné kancelárie začínajú bojovať o prežitie, nakoľko boli viazané na predaj dvoch- troch nehnuteľností za mesiac a to sa dnes nedeje. Sú radi, ak predajú jednu nehnuteľnosť za tri mesiace a sprostredkovanie drahých nájmov im nepomôže. Je len otázkou času, či budú mať na prevádzkové náklady a hlavne na zabezpečenie masívnej inzercie, ktorá v čase realitnej krízy je nesmierne potrebná. Ak klient nechce nehnuteľnosť iba predávať, ale naozaj ju aj predať a to za čo najlepšiu cenu, potrebuje aj jeho nehnuteľnosť vidieť v ponuke na realitnom trhu čo najviac záujemcov o kúpu. Je len otázka času, kedy to pochopí čo najviac predávajúcich a rozhodne sa pre väčšie realitné kancelárie na trhu, ktoré jasne na slovenskom realitnom trhu dominujú.

Dnes sa nevieme jasne vyjadriť, či ceny nehnuteľností pôjdu hore alebo dole, pretože to ako realitní makléri naozaj nevieme a bolo by to neseriózne zavádzanie klientov a manipulácia s predajom nehnuteľností na realitnom trhu. Nie je pre nás žiadnym tajomstvom, že vývoj predajnosti ovplyvňujú aj média. Ak predávajúci počujú v médiách, že ceny budú stúpať, tak s predajom počkajú a ak klesať, tak zase opačne. To isté sa týka aj kupujúcich.

V značnej miere sa o pokles záujmu o kúpu zo strany záujemcov podpísali banky, ktoré poskytujú hypotéky za vyššie úrokové sadzby, ako boli v minulosti ( úroky okolo 1% ). Keď to však vybehne na dnešných 4 % (očakávaných 5%), veľa klientov si už nebude môcť dovoliť splácať hypotéku a tak siahnu po prenájmoch, ktoré ale vďaka stúpajúcim nákladom išli hore až o neuveriteľných 30%.

Reálne kupujúci na hypotéku zaplatí za nehnuteľnosť skoro rovnakú sumu ako v minulosti, len výška úrokov musí byť odpočítaná z celkovej predajnej ceny, ktorú predávajúci požaduje. Preto predávajúci by mali začať premýšľať o znížení svojich požiadaviek na predajnú cenu a zabudnúť na ceny nehnuteľností z leta 2022, kedy sa ceny nehnuteľností dokonca licitovali, kto mi dá viac. Toto dnes už naozaj neplatí. Predávajúcich, ktorých nehnuteľnosti a to hlavne rodinné domy a komerčné budovy sa ani v tomto období realitnej hojnosti nedokázali predať, tak tí by mali naozaj zvážiť, či cenu neznížia smerom dole rádovo o niekoľko desaťtisíc až stotisíc euro. To isté by som odporúčal urobiť aj realitným maklérom, aby sa naozaj všetci zamysleli či naozaj má zmysel inzerovať a platiť inzerciu za nepredajné nehnuteľnosti a radšej takýmto klientom povedať, že za ich prehnaných nárokov s predajnou cenou im nedokážu s predajom pomôcť a ich nehnuteľnosť na trhu už nebudú ponúkať. Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina predávajúcich, skôr ako začne svoju nehnuteľnosť predávať, si pozerá inzerciu realitných kancelárií a im podobné ponuky nehnuteľností ako je tá ich, za akú cenu by mohli tú svoju predať. A to je najväčší omyl. Za tie ceny sa naozaj tie inzerované nehnuteľnosti nakoniec nepredávajú, pretože kupujúci vždy vyjednáva o cene nehnuteľností, chce zľavu. A naozaj iba profesionálny realitný maklér vie, aká je skutočná možná predajná cena každej nehnuteľnosti.

Nehnuteľnosti sa momentálne naozaj nepredávajú z dôvodu vysokých požiadaviek na predajnú cenu zo strany predávajúcich a následne s malou možnosťou hypotéku získať na takto predražené nehnuteľnosti so strany kupujúcich. Bude trvať aj polroka, kým predávajúci pochopia akú reálnu sumu môžu za predaj svojej nehnuteľnosti dostať. Realitný maklér to väčšinou nedokáže nijako ovplyvniť, len musí čakať, kedy sám predávajúci pochopí, že za tie ceny ktoré videl v realitných kanceláriách v ponuke sa naozaj nehnuteľnosti nepredávajú. Momentálne predávame nehnuteľnosti, kde klient dáva predávajúcim výraznú zľavu na bytoch aj do 30. 000 € a pri domoch dokonca až 50.000€. Bohužiaľ, na Slovensku je to tak, predávajúci vidí makléra len ako človeka, ktorý chce na ňom zarobiť. Z desiatich predávajúcich si dá poradiť od makléra len jeden - dvaja a to s tvorbou ceny a to už na začiatku predaja. Nakoľko je väčšina kúpy nehnuteľností financovaná z hypoték, celý vývoj cien a predajnosti na trhu sa odráža práve od možnosti za akých podmienok môže kupujúci nehnuteľnosť získať a či sa to kupujúcemu naozaj oplatí. Rozhodne sa spomalil, skoro až zastavil, predaj investičných nehnuteľností, ktoré si kupujúci v dnešnej dobe už v takej miere nemôžu dovoliť. To sú novostavby na prenájom, apartmánové bývanie alebo staršie nehnuteľnosti za účelom rekonštrukcie a následného predaja.

A čo dodať na záver. Tak ako vždy, ľudia budú musieť novú situáciu prijať. Realitný trh sa nikdy nezastaví, pretože ľudia potrebujú bývať, je to jedna zo základných životných potrieb každého z nás.

Ľubor
Mäsiar

0918 966 487
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 3 980 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (3 980)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 3980 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 3980 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia