Provízia pri prenájme

Realitná kancelária OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám záujem o prenájom bytu. Našiel som si vybranú ponuku na internet, kontaktoval realitnú kanceláriu a bol som na obhliadke (teda s tým, že realitný maklér meškal a obhliadku som absolvoval s majiteľom, čistý čas strávený s realitným maklérom bolo asi 5 minút). Následne som volal majiteľovi a aj maklérovi, že ten byt beriem. Dohodli sme si predbežný termín podpisu zmluvy, s tým, že pri podpise zmluvy sa zaplatí depozit (2x mesačný nájom), rovnako nájomné za príslušný mesiac a môžeme sa nasťahovať. Následne ma však kontaktoval maklér, že je potrebné vopred uhradiť 400 EUR ? (mesačný nájom), lebo bez toho ani žiadnu zmluvu nezačne robiť. Ja som argumentoval tým, že pôvodná dohoda znela inak, že nemám problém zaplatiť uvedené sumy pri podpise zmluvy. Ale vopred nechcem platiť nič, keďže nemám žiadnu záruku. Je takéto konanie makléra legitímne? Je toto bežná prax pri prenájme realít? Vďaka za odpoveď.
p.m.

Odpoveď:

To že maklér meškal na obhliadku bytu sa môže stať. Veríme, že sa Vám za to ospravedlnil. 400€ sa požaduje na rezervovanie nehnuteľnosti, čo činí zároveň províziu realitnej kancelárie a následne by ste mali zaplatiť majiteľovi 2 x mesačný nájom – depozit. Na zaplatenie rezervácie by mal maklér s Vami spísať rezervačnú zmluvu a až po uhradení tejto čiastky, Vám dá vypracovať nájomnú zmluvu. To že Vy ako záujemca o prenájom, máte uhradiť realitnej kancelárií províziu za sprostredkovanie prenájmu je dnes bežná vec. V prípade ak by ju hradil majiteľ nehnuteľnosti a nájomná zmluva je dohodnutá na 12 kalendárnych mesiacov, to ešte nemusí byť pravdou. Môže sa stať, že nájomca vypovedá nájomnú zmluvu skôr a tým pádom bude majiteľ nehnuteľnosti finančne poškodený.
Provízia realitnej kancelárie zahŕňa celý rad úkonov, ktoré musí maklér pre klienta urobiť a nevzťahujú sa len na inzerovanie nehnuteľnosti.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI