Ako to vlastne je?

Všeobecné informácie Ľubor Mäsiar

„Ceny bytov na Slovensku dosiahli minimum! Najvyšší čas na výhodnú kúpu.“ Alebo opačne. „Ceny bytov na Slovensku klesajú a budú aj naďalej klesať. Treba počkať na výhodnú kúpu.“ Takéto a podobné správy sa denne na nás hrnú z rôznych tlačových, internetových a televíznych médií. Kde je teda pravda? Aj v tomto prípade platí, že nikto nie je dokonalým prorokom a ak by sa aj takýto človek našiel, v priebehu jedného roku by sa z neho určite stal milionár. Investícia do nehnuteľností je vždy lotéria. Nikto nedokáže presne určiť vývoj cien na trhu, ktorý samozrejme ovplyvňuje viacero faktorov.

V prvom rade sú to výhodné finančné podmienky, ktoré poskytujú hypotekárne banky zájemcom o kúpu, alebo neistota na investičných trhoch a možný pád eura. Ďalej sú to vhodné podmienky, ktoré ovplyvňujú zamestnanosť v danej lokalite. Z praxe vieme, že ceny nehnuteľností na Orave, východnom Slovensku a južnom Slovensku sú viac než o polovicu nižšie, ako je to v ostatných slovenských lokalitách. Na vývoji cien sa samozrejme podpisuje tiež fakt, ktorý vyplýva aj z manipulácie v mediách v niektorých lukratívnych lokalitách.

Z praxe sú nám známe prípady, keď developer v regióne, kde ponúkal nové bytové jednotky, dokázal zmanipulovať článkami v médiach ceny bytov tak, aby boli tieto predajné. Mnohí novinári, ktorí sa v danej problematike nevyznajú často natočia reportáž napríklad s titulkom „Ceny bytov budú klesať a preto sa oplatí počkať“. A záujemcovia, ktorí zvažujú kúpu bytu sa rozhodnú čakať. No vzäpatí v ďaĺšej relácií, dokonca v tej istej televízií jeho druhý kolega uverejní reportáž „Ceny bytov dosiahli minimum, začínajú stúpať.“ A čo teraz! Záujemca o kúpu sa zbytočne dostáva do stresovej situácie.
Preto z môjho pohľadu, nikdy nedajte na správy v médiách. Ak si chcete riešiť bývanie, začnite ho riešiť vtedy, keď ho naozaj potrebujete a zbytočne nečakajte. Stúpanie a klesanie cien nehnuteľností už bude len minimálne a nikdy nezačnú ceny výrazne stúpať, alebo kesať. Vždy záleží na tom, čo je v byte prerobené, či sa jedná o novostavbu, alebo staršiu nehnuteľnosť. Nikdy sa nedá cena presne určiť za m2, tak ako to vidíte v rôznych štatistikách. Iná situácia je samozrejme pri novostavbách, kde sa práve cena vyčísľuje na m2.

S predajom nehnuteľnosti by som tiež nečakal a riešil by som to podľa toho, či nehnuteľnosť potrebujem predať, alebo nie. Treba si uvedomiť fakt, že každá nehuteľnosť hlavne neobývaná, tiež potrebuje údržbu a náklady na jej údržbu sa mi v konečnom dôsedku odpočítavajú s predajnej ceny.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI