Rezervovanie nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti Ľubor Mäsiar

Nedávno som v televízií sledoval reláciu, kde spomínali prípad ktorý, sa stal nemenovanej veľkej slovenskej realitnej spoločnosti. A o čo vlastne išlo? Realitná kancelária (ďalej len RK) uzatvorila s mladým manželským párom rezervačnú zmluvu na kúpu bytu, kde si stanovili vzájomnú dohodu, že ak záujemcom o kúpu nevyjde hypotekárny úver do výšky 52.000 Eur, celá rezervačná záloha im zo strany RK bude v plnej výške vrátená.

Zarazilo ma, že realitný maklér na takúto hru klientov vôbec pristúpil. Samozrejme, že mladomanželia si ešte počas platnosti rezervačnej zmluvy našli a kúpili iný lacnejší byt. Samozrejme podľa podmienok dohodnutých v zmluve im rezervačnú zálohu musí RK vrátiť. Chybu samozrejme spravil maklér, pretože s takýmito podmienkami súhlasil.

V spomínanej relácií sa vôbec nikto nezmienil o tom, kto nahradí ušlý zisk RK a majiteľovi nehnuteľnosti, kto preplatí RK vypracovanie kúpnych zmlúv, ktoré klientom k schváleniu hypotéky realitná kancelárie poskytla a dala vypracovať ich právnikovi. Tiež bolo pre mňa zarážajúce, ako chcela RK získať vedomosť o tom, na akú výšku im banka hypotéku poskytne, keď to patrí k bankovému tajomstvu.

Nakoľko väčšina klientov financuje kúpu novej nehnuteľnosti cez hypotekárny úver, v praxi sa čoraz častejšie stretávame s klientmi, ktorý špekulujú ako si nehnuteľnosť pre seba rezervovať , ale v prípade ak by im banka hypotéku neschválila a neboli by schopní jej kúpu zrealizovať, ako získať peniaze za rezervovanie nehnuteľnosti od RK späť. A vôbec ich nezaujíma, že tak ako majiteľovi tak aj realitnej kancelárií vznikla škoda v podobe ušlého zisku, nakoľko nehnuteľnosť mohli ponúkať ďalej a predať niekomu, kto mal o kúpu vážny a seriózny záujem.

Spomenul som si , že keď som si naposledy kupoval auto a musel som na jeho vyrobenie čakať vyše päť mesiacov , za jeho rezervovanie som samozrejme musel zaplatiť predajcovi rezervačnú zálohu. Samozrejme, keby som si kúpu auta počas tých piatich mesiacov rozmyslel , už by mi predajca rezervačnú zálohu nevrátil. Pretože som auto chcel a mal som o jeho kúpu seriózny záujem na podmienky s predajcom som pristúpil. V prípade financovanie nehnuteľnosti cez hypotekárny úver nemusí vôbec realitnú kanceláriu a predávajúceho zaujímať , akú formu financovania nehnuteľnosti si záujemca zvolil.

Je pre mňa zarážajúce, že aj pracovníci bánk a hypotekárni poradcovia v snahe byť v očiach klientov dobrí, ak by im hypotéku v požadovanej sume nevybavili, sami ich upozornia na možnosť , aby realitnej kancelárií nedávali peniaze v plnej výške , alebo si dojednali podobnú nevyhovujúcu klauzulu voči RK, ako to bolo v televíznej relácií. Preto v prípade, ak si klient dohodne s maklérom podobné podmienky, ktoré RK znevýhodňujú v predaji, odporúčam maklérom nehnuteľnosť aj naďalej ponúkať a hľadať záujemcov, ktorí majú o kúpu nehnuteľnosti seriózny záujem a dať im pred špekulatívnymi klientmi prednosť. Na druhej strane záujemcom o kúpu nehnuteľnosti odporúčam , aby si celú vec najskôr poriadne premysleli a v banke si najskôr overili koľko percent z celkového odhadu nehnuteľnosti im banky na hypotéku poskytnú a tiež formu, akou by jej kúpu dofinancovali.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI